Sprawozdanie merytoryczne z działalności
Zielonogórskiego Stowarzyszenia Amazonek w 2022 roku
Na dzień 31 grudnia 2022r. Stowarzyszenie skupiało 81 członków.
Organem uprawnionym do reprezentowania Stowarzyszenia jest Zarząd.
Zgodnie ze statutem celem naszej działalności jest:
- Wszechstronne działania na rzecz osób po przebytej chorobie nowotworowej, w tym: rehabilitacja fizyczna i terapia psychiczna.
- Udzielanie wsparcia przez wolontariuszki osobom, które zachorowały na chorobę nowotworową.
- Prowadzenie poradnictwa przez lekarzy, psychologów, specjalistów innych dziedzin.
- Promocja zdrowia i profilaktyka zdrowotna oraz informowanie społeczeństwa o problematyce chorób nowotworowych i szerzenie idei ich wczesnego wykrywania.
- Integracja osób po przebytej chorobie nowotworowej.
- Integracja członków Stowarzyszenia ze wspólnotą regionalną i zagraniczna.
- Pomoc rodzinom z problemami wynikającymi ze skutków choroby nowotworowej.
- Wspieranie działań przeciw dyskryminacji i nierównemu traktowaniu osób niepełnosprawnych i starszych.
- Rozwój bazy Stowarzyszenia.
Stowarzyszenie działało, realizując swoje cele statutowe oraz roczny plan pracy.
W Stowarzyszeniu działa wolontariat. Nasze Ochotniczki – Wolontariuszki to: Jolanta Szylko – koordynatorka Ochotniczek, Elżbieta Góra, Maria Machocka, Agnieszka Koszczyc, Ewa Szczepanik, Anna Czyż. Odwiedziny w szpitalu u pacjentek były możliwe od wiosny. Pacjentki nie były zostawione bez naszych materiałów. W naszym imieniu przekazywał je rehabilitant ze szpitala. Z jego przekazu wiemy, że było to ważne dla pacjentek, a zwłaszcza poduszka w kształcie serca, które szyjemy dla pacjentek.
Pełnione były dyżury w Klubie w dniach poniedziałek-piątek godz. 11-13.
Realizowane były różnorakie spotkania czwartkowe, między innymi zajęcia manualne, masaż dźwiękiem mis nepalskich, dogoterapia.
W ramach tzw. małego grantu pn. „Chcę, mogę, potrafię – aktywna rehabilitacja Amazonek” przepracowano różne problemy z psychoonkologiem i seksuologiem podczas 35 godzin zajęć grupowych i indywidualnych współfinansowanych ze środków Województwa Lubuskiego. Ze środków Miasta Zielona Góra było dofinansowane i zrealizowane w ramach tzw. małego grantu zadanie pn. „Łagodzenie lęku przed wznową choroby nowotworowej przez aktywność fizyczną i integrację.” W jego zakresie miały miejsce zajęcia ruchowe z fizjoterapeutką, a także wspólny wyjazd, zwiedzanie zabytkowych obiektów, gry i zabawy na świeżym powietrzu i integracja przy ognisku.
Również z dofinansowaniem zadania Żyj zdrowo i aktywnie Amazonko!” ze środków Miasta Zielona Góra odbyły się wspólne wyjścia do Muzeum Ziemi Lubuskiej, Centrum Przyrodniczego Keplera i Planetarium Wenus. Po długim okresie izolacji i osamotnienia pandemicznego byłyśmy spragnione takich wspólnych wyjść i spotkań.
Bardzo ważnym elementem działalności Stowarzyszenia, jak co roku, była rehabilitacja fizyczna w formie masażu limfatycznego. Mogło to być realizowane dzięki współfinansowaniu przez Miasto Zielona Góra zadania „Powrót do zdrowia przez działanie – aktywna rehabilitacja Amazonek”
Prowadzone były przez członka Stowarzyszenia jako praca społeczna zajęcia usprawniające w siedzibie Stowarzyszenia
Zatrudniałyśmy na umowę zlecenie rehabilitantkę Krystynę Wiecheć, osobę najlepiej przygotowaną do pracy z Amazonkami. Koleżanki raz w tygodniu korzystały z masażu limfatycznego, z powodu pandemii również dopiero od miesiąca marca do grudnia.
Zajęcia manualne prowadzone były wolontarystycznie przez zaprzyjaźnioną z nami Agnieszkę Turowską.
Kolejnym kierunkiem działania Zielonogórskiego Stowarzyszenia Amazonek była profilaktyka kobiecych chorób nowotworowych. Zostałyśmy zaproszone między innymi do banku Santander, do szkół średnich i przez Stowarzyszenie NERKA. Byłyśmy w naszym oddziale NFZ, a także na Targach dla Kobiet. Był też nasz udział w Różowym Marszu organizowanym przez panią Marszałek. Zorganizowałyśmy też wspólnie z NFZ akcję profilaktyczną przed naszą siedzibą.
Tradycyjnie dziesięć majowych dni wypoczywałyśmy dużą grupą nad morzem w miejscowości Pustkowo.
Odbyły się obozy polsko-niemieckie obozy hipoterapeutyczne w Przylepie.
Byłyśmy pierwszy raz w Kręgielni – wrażeń moc.
Na zaproszenie ze strony niemieckiej miałyśmy kilka wyjazdów integracyjno- sportowych do Cottbus.
Aktywnie współpracujemy ze Stowarzyszeniami Amazonek z województwa lubuskiego i innymi stowarzyszeniami osób niepełnosprawnych.
Brałyśmy udział w szkoleniach i warsztatach organizowanych przez Federację Stowarzyszeń Amazonki, a także w Ogólnopolskiej Spartakiadzie Amazonek na Malcie w Poznaniu.
Nasza strona internetowa oraz forum społecznościowe – Facebook są cały czas aktualizowane za sprawą E. Suchowiejko, Agnieszki Koszczyc i Anny Czyż. To dzięki nim można śledzić na bieżąco ciekawsze wydarzenia z życia Stowarzyszenia.
Kilkakrotnie nagłaśniałyśmy temat profilaktyki chorób nowotworowych i działalności Stowarzyszenia w prasie i radiu.
Stowarzyszenie zrealizowało wszystkie założone na 2022 rok projekty zgodnie z celami statutowymi i przyjętym planem działania na Walnym Zgromadzeniu.
Sporządziła:
Anna Czyż